A magyar helyesírás szabályai





Sokan fejezzük ki magunkat videó helyett írásban. Alapelvem az, hogy a helyesírás ezekben annyira követelmény, hogy olvasható, értelmes szöveget kapjunk írásban is mondanivalónkért. Több olyan fórum van, ahol egyesek nagyon érzékenyek a helyesírás pontosságára. Elsősorban miattuk készült ez a lap, de bárki használhatja ingyen, a hivatalos MTA által közreadott változatot az alábbi linken:


A magyar helyesírás szabályai (AkH.) – helyesiras.mta.hu

Egy kis érdekesség a "helyes" megszólítással kapcsolatban:
Megszólítások a nyelvi tanácsot kérő levelekben – Helyes blog – helyesiras.mta.hu

Ezt ismét kizárólag azért, mert hivatalos - vagy magán - levelezéseknél illik köszönni és sokan ma sem tudják, ezt hogyan is tegyék. 😀





A magyar nyelv szép és nagyon kifejező. Kevesebb benne a sallang mégsem annyira szigorú, mint pl a német. Legalábbis az volt a valamikori nyelvreform utáni időkben. Azóta minden nyelv fejlődött persze, ami kellett is. Az élet sem áll meg és minden folyamatos változásban, tehát ezt is hozzá kell igazítani. Csakhogy a túlszabályozás éppen annyira lehet ártalmas, mintha kihagyunk egy szükségeset. Nyelvünk - véleményem szerint - ma ebbe a hibába esett. Annyira sok mindenhez kéne igazodni - ha mindent szabályt egyidejűleg be akarunk tartani - ami nem lehetséges.
Olyan ez mint amikor a gyereket elküldjük játszani.
Ha nem mondjuk meg neki, hogy mivel, akkor szórakozás lesz neki, valódi játékként élvezni fogja.
De ha kijelentjük, hogy csak ezzel szabad és kell, akkor az már nem játék, hanem inkább feladat, munka. Nem fogja élvezni, se szépnek tartani, hanem annak, ami. 
E példával azt szerettem volna jelezni, hogy akadémikusnak kell ma lenni - nyelvésznek - ha valaki ma az írásra vonatkozó szabályokat be szeretné tartani.
Ez minden mai magyar jogra is vonatkozik, de úgy vélem azokat nem véletlenül tették ennyire érthetetlenné - kell a munka a jogi végzettségűeknek is. :D De ki tud minden levélhez fogadni külön nyelvészt? Lenne egyáltalán ennyi? :D
Az élet elég bonyolult, talán nem kéne azokat a dolgokat nagyon megbonyolítani, amiket egyszerűbb formájában jobban lehetne élvezni.